Διδακτική επίσκεψη

στο 5ο Φεστιβάλ Βιομηχανίας της Πληροφορικής

Την Τρίτη 14 Οκτωβρίου 2014 το 4ο Γυμνάσιο Κομοτηνής (57 μαθητές και 3 καθηγητές) επισκέφθηκε το 5ο Φεστιβάλ Βιομηχανίας της Πληροφορικής που έγινε στο συνεδριακό κέντρο«Απόστολος Μαρδύρης» στη Ν. Καρβάλη Καβάλας.201410_140

Το Φεστιβάλ αυτό που γίνετ201410_126αι κάθε χρόνο επισκεπτόμαστε για 2η συνεχή χρονιά και οι εντυπώσεις που αποκομίζουμε τόσο οι καθηγητές όσο και οι μαθητές είναι άριστες. Μέσα από τα εκθέματα οι μαθητές έρχονται σε επαφή  με την εκπαιδευτική ρομποτική , μια καινοτόμα  μαθησιακή μέθοδο που συνδυάζει στοιχεία  βασικών επιστημών (φυσική, μηχανολογία), νέων τεχνολογιών πληροφορικής (ανάπτυξη λογισμικού, τεχνητή νοημοσύνη) και μελέτης της ανθρώπινης συμπεριφοράς. Η αντιμετώπιση της μάθησης ως ψυχαγωγίας αποτελεί μια ευχάριστη δημιουργική μέθοδο διδασκαλία για την εκμάθηση βασικών εννοιών προγραμματισμού.

Επομένως οι στόχοι του μαθήματος της Πληροφορικής για την Γ τάξη όπως περιγράφονται στο αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών συγχρονίζονται απόλυτα με τα ερεθίσματα που δέχθηκαν οι μαθητές της Γ τάξης που επισκέφθηκαν το Φεστιβάλ.

Βίντεο με τα εκθέματα του φεστιβάλ