Τίτλος

Around Cultural Heritage Investigate European Values with Erasmus+ (ACHIEVE)

Διερευνώντας τις Ευρωπαϊκές Αξίες μέσα από την Πολιτιστική Κληρονομιά

Συμμετέχουσες χώρες:

Πορτογαλία, Τσεχία, Ιταλία, Ελλάδα, Βουλγαρία, Ρουμανία.

Μετακινούνται 4 μαθητές και 2 καθηγητές

Μήνες συναντήσεων: Οκτώβριος 2018 Πορτογαλία (συνάντηση μόνο για καθηγητές),

Μάρτιος 2019 Τσεχία, Ιούνιος 2019 Ιταλία, Οκτώβριος 2019 Ελλάδα, Μάρτιος 2020 Βουλγαρία, Ιούνιος 2020 Ρουμανία.

Οι μήνες και η σειρά των προγραμματισμένων συναντήσεων ενδέχεται να αλλάξει αν αυτό κριθεί αναγκαίο.

Περιγραφή:

Η συνεργασία θα προωθήσει την βελτιστοποίηση της ευρωπαϊκής διάστασης, κυρίως γιατί οι εταίροι έχουν εμπειρία και γνώση σε διάφορα ευρωπαϊκά προγράμματα (Erasmus +, Comenius και eTwinning) πάνω στην ευρωπαϊκή κληρονομιά και τον πολιτισμό.

Ως εκ τούτου, τα κύρια κίνητρα του έργου είναι:

• βελτίωση της σχολικής επιτυχίας.
  • ανάπτυξη των κοινωνικών και διαπολιτισμικών ικανοτήτων των σχολείων ·
  • αύξηση της γνώσης σχετικά με την πολιτιστική ποικιλομορφία
  • ανάπτυξη των ικανοτήτων στην αγγλική και ξένες γλώσσες ·
  • βελτίωση του επίπεδο των ικανοτήτων πληροφορικής μέσω καινοτόμων ολοκληρωμένων προσεγγίσεων.

Οι στόχοι του έργου λοιπόν συμβαδίζουν με το Ευρωπαϊκό Σχέδιο Σχολικής Ανάπτυξης (αύξηση των ικανοτήτων γλωσσών και ΤΠΕ, προετοιμασία για διδασκαλία και μάθηση σε πολυεθνικές τάξεις, ανταλλαγή εμπειριών). Εξάλλου, οι στόχοι τους είναι σύμφωνοι με τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Πολιτιστικής Κληρονομιάς του 2018.

ΣΤΟΧΟΙ

Α. Στόχοι σχετικοί με την βελτίωση της γνώσης για την ποικιλομορφία της πολιτιστικής κληρονομιάς:

1.Εφαρμογή της κοινωνικής και εκπαιδευτικής αξίας της ευρωπαϊκής κληρονομιάς.

2.Αύξηση της γνώσης σχετικά με την ευρωπαϊκή αρχιτεκτονική ποικιλομορφία.

3.Αύξηση της γνώσης σχετικά με τις ιστορικές προσωπικότητες και τη ζωή τους.

4.Προώθηση δραστηριοτήτων διαπολιτισμικών σπουδών.

1. Ανάπτυξη παιδαγωγικών δραστηριοτήτων για τη συμμετοχή της κοινότητας στην τοπική ιστορία και την πολιτιστική κληρονομιά.

Β. Στόχοι σχετικοί με την ανάπτυξη των κοινωνικών και διαπολιτισμικών ικανοτήτων:

1. Να προωθήσουν την εκμάθηση γλωσσών και την ευαισθητοποίηση των διαφορετικών πολιτισμών, ενθαρρύνοντας την ανοχή και σεβασμό για άλλους λαούς και πολιτισμούς.
  2. Να αναπτύξουν δεξιοτήτες διαπολιτισμικής διαμεσολάβησης, προσδίδοντας την αίσθηση ότι είναι Ευρωπαίοι πολίτες.
  3. Να βελτιωθεί το επίπεδο των βασικών ικανοτήτων και δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών και των μαθητών για να αντιμετωπίσουν την κοινωνική, πολιτιστική και γλωσσική ποικιλομορφία
  4. Να προωθηθεί η διεθνοποίηση των σχολείων που εμπλέκονται στο έργο.

Γ. Στόχοι σχετικοί με τις δεξιότητες στις αγγλικές και ξένες γλώσσες:

1.Αύξηση των ικανοτήτων σε ξένες γλώσσες.

2.Η αύξηση των ευκαιριών απασχόλησης των σπουδαστών.

Δ. Στόχοι σχετικοί με τις ικανότητες πληροφορικής:

1. Ανάπτυξη ανοικτής εκπαίδευσης και καινοτόμων πρακτικών σε μια ψηφιακή εποχή.

2.Αύξηση του επιπέδου των ψηφιακών ικανοτήτων μέσω καινοτόμων ολοκληρωμένων προσεγγίσεων.

1. Χρησιμοποίηση της τεχνολογίας πληροφορικής για την επικοινωνία με ανθρώπους από άλλες χώρες και τη δημιουργία και τον διαμοιρασμό πληροφοριών.

Θα θέλαμε να παρουσιάσουμε τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Οι μαθητές θα αποκτήσουν γνώση σχετικά με:

– την ιστορική και πολιτιστική κληρονομιά των χωρών εταίρων ·

– την αξία της ευρωπαϊκής κληρονομιάς ·

– Αρχιτεκτονική ποικιλομορφία των Ευρωπαίων.

– ιστορικές προσωπικότητες και τη ζωή τους.

Επίσης:

– να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους για άλλους πολιτισμούς.

– να είναι ανεκτικοί σε άλλους πολιτισμούς, θρησκείες, παραδόσεις, τρόπο συμπεριφοράς

– να συνεργάζονται σε μια διεθνή ομάδα και σε ένα διαφορετικό περιβάλλον

– να βελτιώσει την ικανότητα στα αγγλικά

– να μάθουν τα βασικά των γλωσσών των εταίρων

Οι εκπαιδευτικοί θα πραγματοποιήσουν:

– ανταλλαγή ορθών πρακτικών με τους εταίρους του έργου, επίδειξη και παρουσίαση κατά τη διάρκεια διασυνοριακών συναντήσεων έργων ·

– αύξηση των κινήτρων και της ικανοποίησης στην εργασία,

– αύξηση του επιπέδου των ικανοτήτων στον τομέα της πληροφορικής ·

– απόκτηση γνώσεις και νέα εμπειρία σε καινοτόμες ολοκληρωμένες προσεγγίσεις,

– εκμάθηση χρήσης νέων μεθόδων διδασκαλίας.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Το έργο προτείνει 24 δραστηριότητες, 1 συνάντηση εκπαιδευτικών για  κατάρτιση προσωπικού και 5 δραστηριότητες μάθησης, διδασκαλίας και εκπαιδευτικές δραστηριότητες σχεδιασμένες να λειτουργούν ταυτόχρονα με διάφορους στόχους. Πιστεύουμε ότι αυτή η παιδαγωγική στρατηγική μας επιτρέπει να βελτιστοποιήσουμε ολόκληρη τη διαδικασία, καθώς οι στόχοι είναι αλληλένδετοι.

Μερικές από τις δραστηριότητες που προτείνονται και θα υλοποιηθούν σε αυτό το πρόγραμμα είναι:

• Δημιουργία Logo
  • Δημιουργία Μασκότ.
  • Ενημερωτικό δελτίο
  • Εφημερίδα Πολιτιστικής Κληρονομιάς.
  • Ας δημιουργήσουμε μια κάρτα με τα σημαντικά μνημεία
  • Κοινό φυλλάδιο “Achieve +
  • Η μάσκα μου έχει ιστορία!
  • Παραδοσιακό βιβλίο μαγειρικής
  • Το Πασχαλινό μου αυγό είναι ξεχωριστό!
  • Ημέρα Erasmus +,
  • DNA των Μνημείων,
  • Κοινό Φυλλάδιο “Achieve +
  • Παιχνίδι με τα μνημεία και θεατρική απόδοση ιστορικών γεγονότων

Η Ελλάδα είναι υπεύθυνη για την ανταλλαγή ορθών πρακτικών στον τομέα των «τρόπων σκέψης των μαθητών και της έκφρασής τους μέσω της τέχνης», την αξιολόγηση των ερωτηματολογίων,  τη δημιουργία ενός μικρού κοινού λεξικού Eυρωπαϊκών γλωσσών και τη διδασκαλία των βασικών στοιχείων των συμμετεχόντων της ελληνικής. Επίσης θα συμμετέχει σε όλες τις προηγούμενες δραστηριότητες με ομάδες μαθητών του προγράμματος υπό την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητών.