Στα πλαίσια του προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων «Μαθήματα Βιολογίας» προσκαλέσαμε την Δρ. Σοφία Κυριαζοπούλου, Υπεύθυνη ΕΚΦΕ και πρώην Ερευνήτρια στο ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος και στο CERN της Γενεύης, η οποία ανταποκρίθηκε άμεσα στην πρόσκλησή μας. Την Παρασκευή 09/02/2024 η κ. Κυριαζοπούλου πραγματοποίησε στην αίθουσα του Χημείου του σχολείου μας μία δίωρη παρουσίαση για τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς και μαθητές με θέμα “Στοιχειώδη σωματίδια και η Ερευνά τους στον επιταχυντή του CERN”. Η επιμόρφωση περιελάμβανε αναφορά στο ερευνητικό κέντρο Cern (ιστορία, ανακαλύψεις, επεξήγηση της Φυσικής των σωματιδίων) καθώς και κατανοητά πειράματα φυσικής και ηλεκτρομαγνητισμού. Η εμπειρία της συμμετοχής μας στην επιμόρφωση ήταν ιδιαίτερα εποικοδομητική και ουσιαστική και γι αυτό ευχαριστούμε θερμά την κ. Κυριαζοπούλου. Η αμεσότητα και η απλότητα με την οποία παρουσίασε το τόσο πολύπλοκο θέμα ήταν αυτό που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μαθητών και εκπαιδευτικών. Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου όπου θα συνδεθούμε μέσω τηλεδιάσκεψης με το ερευνητικό κέντρο και θα έχουμε την ευκαιρία να ξεναγηθούμε στα ελληνικά στον υπόγειο επιταχυντή ATLAS!