Την Πέμπτη 4 Απριλίου σε χώρο του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε η εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ομιλία – παρουσίαση του επίκουρου καθηγητή του τμήματος Κοινωνικής Πολιτικής κ. Θεοδόση Συκά που αφορούσε στον τρόπο με τον οποίο μπορεί να εφαρμοστεί η Δημοκρατική διακυβέρνηση της σχολικής κοινότητας με όρους διαβουλευτικής δημοκρατίας. Την ομιλία ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση με μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας. Ο κ. Συκάς ανέλυσε με ένα πολύ προσιτό λόγο τον τρόπο εφαρμογής του εν λόγω προγράμματος και μας μετέφερε συγκεκριμένα παραδείγματα για το πως εφαρμόστηκε η Δημοκρατική διακυβέρνηση σε πειραματικό Λύκειο στην Θεσσαλονίκη. Καθηγητές και μαθητές με την υποστήριξη των γονέων, συνεργάστηκαν ώστε να θέσουν τα θεμέλια του αλληλοσεβασμού, των κανόνων του διαλόγου και του δημοκρατικού τρόπου λήψης των αποφάσεων. Παρουσιάστηκαν επίσης τα προβλήματα κατά την υλοποίηση του προγράμματος και οι τρόποι αντιμετώπισής τους. Σε ερώτησή μας αν το εν λόγω πρόγραμμα θα μπορούσε να εφαρμοστεί και στο σχολείο μας, η απάντηση ήταν θετική. Η συνάντησή μας έληξε με μία υπόσχεση συνεργασίας: η αξιόλογη αυτή προσπάθεια να βρει εφαρμογή και στο δικό μας σχολείο με την καθοδήγηση του κ. Συκά. Οι καθηγητές του σχολείου μας, έδειξαν τον ενθουσιασμό και την προθυμία τους να συμμετέχουν ως υπεύθυνοι καθηγητές το επόμενο σχολικό έτος!