ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2022

ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ Β3

ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

ΤΡΕΙΣ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΑΦΗΓΟΥΝΤΑΙ …

1. ΛΑΧΑΝΑ ΜΑΡΙΝΑ: ΤΣΑΝΑΚΛΕΙΟΣ ΑΣΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

Ο πρώτος σταθμός του ιστορικού περιπάτου μας ήταν η Τσανάκλειος. Ένα μεγάλο και επιβλητικό κτήριο που δεσπόζει στο κέντρο της πόλης. Τόσο η εξωτερική όσο και η εσωτερική εμφάνισή του προκάλεσε το δέος και τον θαυμασμό μας.
Όλοι μας έχουμε περάσει τυχαία από μπροστά, όμως δεν γνώριζαμε όλοι τις ομορφιές και τα ενδιαφέροντα στοιχεία που κρύβονται μέσα σε αυτό το κτήριο. Στο ισόγειο βρίσκονται δωμάτια με μεγάλες βιβλιοθήκες που έχουν κάθε λογής βιβλία.
Οτιδήποτε σου περνά από το μυαλό. Από παιδικά βιβλία μέχρι επιστημονικής φαντασίας, από κλασική λογοτεχνία μέχρι πολύ νεοτερικά κείμενα! Ο κάθε μαθητής μπορεί να βρει ό,τι τον ενδιαφέρει ή ακόμη να ανακαλύψει κάτι καινούργιο. Στον πρώτο όροφο γίνονται εκδηλώσεις και παρουσιάσεις. Εκεί ενημερωθήκαμε από την κ.
Καρανίκα Αθανασία σχετικά με τη ζωή και το έργο του Κομοτηναίου ευεργέτη Νέστορα Τσανακλή, καθώς και την ιστορία του συγκεκριμένου κτηρίου, το οποίο χτίστηκε με έξοδά του. Επίσης μάθαμε πώς μπορεί κανείς να δανείζεται βιβλία και αρκετοί από μας κάναμε την εγγραφή μας στη Δανειστική Δημοτική Βιβλιοθήκη. Continue reading

Κομοτηνή: Επίσκεψη Ισπανών καθηγητών και μαθητών στο 4ο Γυμνάσιο