Στην Έκθεση Φωτογραφίας, από την ιδιωτική συλλογή του Δημήτριου Μαυρίδη, που διοργάνωσε και παρουσίασε η Π.Α.Μ.Θ. σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Μαρωνείας και Κομοτηνής και το ΔΠΘ, στο Μέγαρο Μουσικής Κομοτηνής, είχαν τη χαρά να περιηγηθούν οι μαθητές του 4ου Γυμνασίου, την Παρασκευή της 21-10-2022 και τη Δευτέρα της 24-10-2022. Οι επισκέψεις πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας, καθώς η έκθεση ήταν αφιερωμένη στα 100 χρόνια από την Μικρασιατική Καταστροφή.
Στο πλαίσιο αυτής της ευτυχούς συγκυρίας, η μαθητική κοινότητα επωφελήθηκε από την αξιόλογη αυτή έκθεση. Συγκεκριμένα, οι μαθητές είχαν τη χαρά να ξεναγηθούν στον κόσμο της ιστορικής μνήμης και να εμβιώσουν το παρόν σε συνδυασμό με την ιστορική ανάμνηση, μέσω των δημιουργικών δράσεων που έλαβαν χώρα κατά τη διάρκεια της επίσκεψης.