Την Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου του 2022 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στη Μαρώνεια για  τα τμήματα Γ2 και Γ4 της Γ΄ τάξης του 4ου Γυμνασίου Κομοτηνής. Η μετακίνηση των μαθητών έγινε με λεωφορεία.  Η ξενάγησή μας ξεκίνησε από το ΚΕΠΕΑ της Μαρώνειας, όπου όλοι οι μαθητές λάβαμε μέρος στο πρόγραμμα «Ευρωπαϊκό Μονοπάτι Ε6». Εκεί, η κ. Δάφνη μας πληροφόρησε για την ιστορία των μονοπατιών, καθώς και για τα ευρωπαϊκά και παγκόσμια  μονοπάτια. Αξίζει να σημειωθεί πως η δράση δεν επικεντρώθηκε σε μια απλή εξιστόρηση των γεγονότων, αλλά βασίστηκε στη βιωματική μάθηση, μετατρέποντάς την όλη διαδικασία  σε διασκεδαστική και, σε καμιά περίπτωση, ανιαρή εμπειρία. Επίσης, εκπαιδευτήκαμε ως προς την ορθή χρήση του χάρτη και της πυξίδας, η γνώση των οποίων στάθηκε ιδιαίτερα βοηθητική στο παιχνίδι των γρίφων που ακολούθησε της παρουσιάσεως και στο οποίο παρεμπιπτόντως κέρδισε η ομάδα μου. Κατόπιν, επισκεφτήκαμε το Αρχαίο Θέατρο της Μαρώνειας, όπου μας παρουσιάστηκαν πληροφορίες, αρκετές από τις οποίες είχαμε ήδη διδαχθεί στη σχολική τάξη. Ιδιαίτερα εντυπωσιακό ήταν το γεγονός ότι υποδυθήκαμε ρόλους, κινηθήκαμε στον χώρο του αρχαίου θεάτρου και συμμετείχαμε σε έναν μίνι διαγωνισμό γνώσεων ανάμεσα στα δύο τμήματα.

Η εκδρομή μας στην Μαρώνεια ήταν απίθανη, πρωτόγνωρη. Προκάλεσε ενθουσιασμό, θυμίζοντάς μας πως, όσο και αν μεγαλώνουμε, παραμένουμε πάντα παιδιά στην καρδιά. Πιστεύω πως όλοι όσοι είχαμε την ευκαιρία να βρεθούμε εκεί, νιώθουμε τυχεροί και θα θέλαμε να ξαναπάμε! Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω την κ. Σουβατζόγλου που μας χάρισε απλόχερα τόση χαρά και διασκέδαση, χωρίς να μας θεωρήσει  «μπελά» και ως εκ τούτου να μην πραγματοποιήσει αυτήν την απίθανη εξόρμηση!

Τζαμπάζογλου Αμυγδαλία