Η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου καθιερώθηκε με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Την ημέρα αυτή δεν παραγματοποιήθηκαν μαθήματα στο σχολείο μας αλλά διεξάγονται ενδοσχολικοί αγώνες αθλοπαιδιών που συνδέονται με ένα κεντρικό “θεματικό άξονα” ευρύτερου μαθησιακού πεδίου που υλοποιείται μέσα από τον σχολικό αθλητισμό.

Κεντρικός στόχος είναι η δραστηριοποίηση των σχολικών μονάδων ώστε να συμβάλλουν ουσιαστικά στην ενεργοποίηση των μαθητών/μαθητριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου.

Με σύνθημα “ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ” προτείνεται οι σχολικές μονάδες να υλοποιήσουν εντός του σχολικού ωραρίου τις παρακάτω αθλητικές δράσεις (μεμονωμένα ή συνδυαστικά)

Το πρόγραμμα του Γυμνασίου περιελάμβανε:

• την επίδειξη Πολεμικών Τεχνών και Παγκρατίου από την κ. Μοσχάκη και μαθητές του σχολείου
  • την εισήγηση του κ. Αποστόλου Ηλία καρδιολόγου σχετικά με τα οφέλη της άσκησης για την καρδιααγγειακή υγεία
  • επίδειξη του Ερυθρού Σταυρού για παροχή πρώτων βοηθειών
  • Πρόγραμμα Αερόμπικ από φοιτητές του ΣΕΦΑΑ σε συνεργασία με την κ. Δούδα
  • Σκυταλοδρομία 6 επί 10 των μαθητών της Α Γυμνασίου

Οι προγραμματισμένοι αγώνες ποδοσφαίρου 5 χ 5 και βόλεϋ κοριτσιών ακυρώθηκαν λόγω κακοκαιρίας.